
8ми шаблонен полк
..С радост ще му разкажа историята, ще четем за липсата на права на жените преди 1909г., за Судената война и протестите им от Западна Европа и САЩ, ще говорим по тези и други въпроси и ще се опитам да му обясня, че независимо от епохата, социалната принадлежност или неравенство, мъжът не се ражда джентълмен, той се възпитава такъв. И че не е нужен определен ден в годината, за да покаже, че е възпитан, учтив и благороден.
Отмина още един повод за публично изразяване на чувства и вълнения. За тези, които не успяха да се докажат, имаме добра новина- скоро е 8 март. За тази знаменита дата искам да поговорим сега. Какво ни дава, взима и какви са възприятията на социума въобще. Модернизираме се някак си и след любовния подтекст на 14 февруари, в осмомартенското послание има повече шаблонност със задължителен характер от красив емоционален порив. Дали негативите от социализма са дамгосали и тази дата завинаги, дали спомените вече просто не топлят, а са изместени от носталгията по отминалата младост на нашите роднини, кой знае. Не мисля обаче, че 8 март е вече същият.Еднакво отегчение се разчита и в малки и в големи, и в подаряващи и в приемащи. Никакъв патос, очакване, трепет. Едно увяхнало „благодаря“ и изкуствена гримаса. Аз съм родител и уважавам всеки порив на моя син да изрази емоциите си – пък било то и с шаблонна картичка за 8ми. Щом така е прието, ок, няма да вървим срещу статуквото. Тези изречения не са за хейта, те са размисъл. Има ли защо да обяснявам за Клара Цеткин международната солидарност на работничките по света и т.н. на седемгодишно дете, когато ме запита какво всъщност празнувам аз на този ден!? Мисля, че не, поне засега. Защото едва ли и 50% от тези с карамфилите някога са ги взимали в знак на признание към женското равноправие или днешните 90% го правят от обич към тази, която им гледа децата. Нещо като негласна индулгенция е за мен 8 март. Приетите норми освобождават от отговорност едногодишното неприемливо поведение само срещу едно цвете с картичка. Пълен абсурд.
С радост ще му разкажа историята, ще четем за липсата на права на жените преди 1909г., за Судената война и протестите им от Западна Европа и САЩ, ще говорим по тези и други въпроси и ще се опитам да му обясня, че независимо от епохата, социалната принадлежност или неравенство, мъжът не се ражда джентълмен, той се възпитава такъв. И че не е нужен определен ден в годината, за да покаже, че е възпитан, учтив и благороден.